BİTKİ ÇAYLARIÜlkemiz çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.Sağlığımıza sayamayacağımız kadar çok faydası bulunan zengin bitki örtüsü doğru şekilde kullanıldığında doğal ilaç görevi üstlenmektedir.Eski çağlardan beri yaygın olarak tüketilen bitki çayları tam bir şifa deposudur diyebiliriz.Şimdi sizlerle birlikte ,sağlığımıza çok iyi gelecek bitki çaylarından birkaçını inceleyeceğiz.

  Kırk kilit Otu Bitkisi Çayı

Kırk kilit otu bitkisi çayının faydalarına geçmeden önce doğru şekilde demleme önerimize değinelim. İlk olarak bir buçuk su bardağı suyu cezveye alarak kaynatın.Kaynadıktan sonra altını kapatarak üzerine bir tatlı kaşığı kırk kilit otu ekleyerek karıştırın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.Süzerek çayınızı limon da ekleyerek tüketebilirsiniz.

Faydaları :

                : Böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur.

                :Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir.

                :Antiseptik özelliği vardır.

                :İdrar söktürücü etkisi vardır.

                :Eklem sağlığı için faydalıdır.

                :Kanamayı durdurucu etkisi vardır.

Mısır Püskülü Çayı Faydaları

Mısır püskülü çayı demlemek için bir su bardağı suyu kaynatın.Daha sonra altını kapatarak içerisine bir tutam mısır püskülü ekleyip karıştırın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Faydaları:Diyabet hastaları için faydalıdır.

             :İdrar söktürücü özelliği vardır.

             :Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır. Bu etkisi ile zayıflamaya da yardımcıdır.

             :İltihap önleyici özelliği mevcuttur.

            :Gut hastaları için faydalıdır.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay,toplumumuzda yaygın olarak tüketilen bitki çaylarından bir tanesidir.Doğru şekilde demlemek için ilk olarak bir su bardağı suyu cezveye alarak kaynatın.Daha sonra ocağın altını kapatarak içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş yeşil çay ekleyip karıştırın ve ağzını kapatarak demlenmeye bırakın.10 dakika sonra süzerek tüketebilirsiniz.İsteğe göre içerisine birkaç damla limon ilave edebilirsiniz.

 Faydaları:

:Sindirimi hızlandırır.

:Antioksidan özelliği vardır.

:Kolesterol seviyesini dengeler.

:Magnezyum ve selenyum açısından zengindir.

:Hücre yenileyici özelliği vardır.