ELBİSTAN ECZANE


Merhaba  bugün  Elbistan'da bulunan eczaneler hakkında  kendi görüşlerimi anlatmak istiyorum.  

Halkımız arasında da bilindiği gibi bir psikolog,bir esnaf,aileden biri gibi ;Eczacılarımız da   hasta veya da sağlıklarını daha da üst seviyeye çıkarmak için bireylerin başvurduğu öncelikli sağlık danışmanıdır. Elbistan'da eczaneler ve tanıdığım çoğu eczacılar ve eczane çalışanları eczaneye gelen sağlık sorunları olan bireylere sağlıkları için yardımcı ve hoşgörülü davranıyorlar.

Elbistan'da bazı eczaneler majistral ilaç yani doktor tarafından yazılan ve sağlık sorunları olan bireyin sağlık sorunlarını hafifleten,geçiren tamamen eczacı tarafından hazırlanan bitkisel ve kimyasal olarak hazırlanan ilaçlardır. hassas ölçülerle yapılan ve tek ilaç yapma yetkisine sahip sağlık personeli ve aynı zamanda sağlık danışmanı olan sadece eczacılardır. Elbistan'daki eczaneler bu yönden bireye daha iyi bir hizmet veriyor.

Elbistan'da eczanelerde çalışan ve hoşuma giden bir meslek olduğu için eczacılık hakkında bilgi edinmek istedim ve bu alanda kendimi geliştirmeye devam eden biri olarak , bu mesleğin daha ilerilere taşınması gerektiğini anladım ve sağlık sorunları olan halk için daha güzel şeyler yapılması gerektiğini kavradım.

Elbistan'da bulunan bir eczanedeki  anımı anlatmak isterim :

Elbistan'da 29 Ağustos 2016 tarihinde  sularla ilgili bir olay yani tüm halkımızın sudan zehirlendiği bir gün eczanede görev yapıyordum. Elbistan'da 45 bin kişi zehirlenmişti Elbistan su zehirlenmesi olayında gelen hastalarımızın belirtileri  yüksek ateş,mide bulantısı,karın ağrısı bu şekilde belirti göstermektedir. Elbistan'da hastaneye giden halkımız çok kötü saatler geçirmişti. Küçük çocuklar için durum daha kötüydü.

Eczanemize gelen hastalarımız bu sağlık durumlarında dolayı sinirli ve kötü durumdalar idi. hastalarımızı sadece ilaç verilen bir yer değil aynı zamanda  hastalarımız için sakinleştirilecek,morallerini yüksek tutacak ve psikolojik olarak hastalarımızı ruhen rahatlatacak bir yer olduğunu anlayacakları şekilde diyaloglar kurarak daha iyi bir duruma getirmeye çalıştık ve çok memnun olmaları için elimizden gelen hizmeti verdik. Hastaneye gidemeyen ve hastanedeki kalabalıktan dolayı kötü durumlar yaşayan bireylerimizin durumlarını teşhis ederek hastalarımız için ilaçlar verdik. Hastalarımızı takip edip ve onlarla diyalog kurarak durumlarını öğrendik ve bir çoğundan olumlu sonuçlar alınca sevindik , hastalarımız bize teşekkür ederek bizi dahada mutlu ettiler.

Bu olayda Elbistan'daki eczanelerimizin hepsi , eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız 15 gün boyunca 24 saat eczaneleri açık tutarak halkımıza hizmet etti. 

Elbistan'da eczaneye bilgi edinmek için gittiğimde eczacımız çok ilgilendi ve  eczanemize gelen bireylerle nasıl ilgilenmemiz gerektiğini onlara hoşgörülü davranmamız gerektiğini söyledi.

Elbistan' da eczacılarımız hasta ilaç ve eczacı  odaklı bir görüş  benimseyerek  hastalarımıza en güzel şekilde ve biran önce iyileşmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar bu durumdan ben çok memnun kaldım. Ümit ediyorum ki bu mesleğin en güzel şekilde ve en üst seviyelerde halka hizmet için iyi yerlere gelecek. 

Düşüncelerimi okuyup yorum yaparsanız sevinirim.İyi Günler.