Elbistan


Elbistan ilçesi Kahramanmaraş'ın en büyük ilçesi olmakla beraber Türkiye'nin en büyük 4.ovasıdır.Elbistan ovası Türkiye'nin en büyük ovası olmakla beraber verimli toprakları ile bilinmektedir.Yer altı kaynakları bakımından açık saha kömür madeni işletmeciliği ile Türkiye'nin önemli enerji ihtiyacının karşılandığı termik santrallere ev sahipliği yapmaktadır.Elbistan halkı bu santrallerin yaydığı zehirli gazlar yüzünden her geçen yıl artan kanser hastalıkları ile yer yer doğan bebeklerde dahi kanser ile karşılaşmaktadırlar. Devletimiz gelişen teknoloji ile bu kanser hastalıklarına sebebiyet veren zehirli gazların salınımını önlemek için çalışmalarını sürdürmektedir. Elbistan böyle zehir saçan santrallerin gölgesinde verimli Türkiye'nin 4. büyük ovası olarak tarım ve hayvancılıkta oldukça gelişmiş durumda.Elbistan halkı geçiminin önemli kısmını tarım ve hayvancılık ile karşılamaktadır.

Elbistan Tava :


Kahramanmaraş'ın güzide ilçesi elbistan damak tadı ilede kendinden söz ettirmekte.Meşhur Elbistan tavası Elbistan'ı ziyarete gelen insanların damak tadına bakmaksızın herkesin beğenisini kazanmıştır.

Elbistan nüfusu :

Elbistan'ın nüfusu Türkiye istatistik kurumunun 2016 olduğu adrese dayalı nüfus kayıt sistemi baz alınarak aktardığı verilere göre 142.783 olarak açıklanmıştır. Elbistan'ın nüfusunun %51,8 ini erkek %48,2 sini kadın nüfusu oluşturmaktadır.

Elbistan mahalleleri :

Ağlıca Mahallesi, Akarca Mahallesi, Akbayır Mahallesi, Akören Mahallesi, Aksakal Mahallesi, Alembey Mahallesi, Alkayaoğlu Mahallesi, Armutalan Mahallesi, Atmalıkaşanlı Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bakış Mahallesi, Balıkçıl Mahallesi, Battalgazi Mahallesi, Beştepe Mahallesi, Beyyurdu Mahallesi, Büyükyapalak Mahallesi, Ceyhan Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çalış Mahallesi, Çatova Mahallesi, Çıtlık Mahallesi, Çiçek Mahallesi, Demircilik Mahallesi, Dervişçimli Mahallesi, Doğan Mahallesi, Eldelek Mahallesi, Elmalı Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Evcihüyük Mahallesi, Fakıoğlu Mahallesi, Gökçek Mahallesi, Güblüce Mahallesi, Gücük Mahallesi, Gümüşdöven Mahallesi, Günaltı Mahallesi, Gündere Mahallesi, Güneşli Mahallesi, Güvercinlik Mahallesi, Hacıhasanlı Mahallesi, Hasanalili Mahallesi, Hasankendi Mahallesi, Horhor Mahallesi, Izgın Mahallesi, İğde Mahallesi, İkizpınar Mahallesi, İncecik Mahallesi, Kalaycık Mahallesi, Kalealtı Mahallesi, Kangal Mahallesi, Kantarma Mahallesi, Karaelbistan Mahallesi, Karahasanuşağı Mahallesi, Karahüyük Mahallesi, Karamağara Mahallesi, Kavaktepe Mahallesi, Kayageçit Mahallesi, Keçemağara Mahallesi, Kışla Mahallesi, Kızılcaoba Mahallesi, Köprübaşı Mahallesi, Körücek Mahallesi, Köseyahya Mahallesi, Köşk Mahallesi, Küçükyapalak Mahallesi, Kümbet Mahallesi, Orhangazi Mahallesi, Ovacık Mahallesi, Özbek Mahallesi, Özcanlı Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Sarıyatak Mahallesi, Sevdilli Mahallesi, Söğütlü Mahallesi, Sünnet Mahallesi, Tapkıran Mahallesi, Tapkırankale Mahallesi, Taşburun Mahallesi, Tepebaşı Mahallesi, Tepebaşı (Gücük) Mahallesi, Topallı Mahallesi, Toprakhisar Mahallesi, Türkören Mahallesi, Uncular Mahallesi, Uzunpınar Mahallesi, Yalak Mahallesi, Yalıntaş Mahallesi, Yapılı Mahallesi, Yapılıpınar Mahallesi, Yapraklı Mahallesi, Yeşilyurt Mahallesi, Yoğunsöğüt Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi

Elbistan coğrafi konum :

 

Elbistan Şardağının eteklerinde kurulmuş Toroslara kadar uzanan geniş ovası ile Türkiye'nin en büyük 4. ovası olmuştur.Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1150M olarak bilinmektedir. BİNBOĞA (2935 m), BERİT (3054m), NURHAK(3090m) ve HİZANLI(2256m) dağları ile etrafı tamamen çevrilmiş  büyük bir ovadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin güney batı tarafındaki Elbistan ovası, tektonik depremler sonucu, üstünde bulunan gölü boşaltarak, bu günkü ovayı meydana getirmiştir.Bu depremlerin sonuçlarından biride Elbistan Ceyhan nehri günümüz şeklini alarak yerleşime elverişli hale gelmiştir. Elbistan Ovasının taban katmanı kalın alüvyon tabakası altında Neojen (3.zaman) katmanlarını taşır.

Hidrografyası: Elbistan yeraltı ve yer üstü sularca zengindir.       

  Önemli akarsuları:

  • Ceyhan
  • Söğütlü,
  • Hurman
  • Sarsap

            Sularını denize ulaştırdığı için açık havza özelliğindedir.

Jeolojisi: Elbistan Ovasının tabanı alüvyonlarla kaplıdır. Linyit, Demir ve Kireç Taşı önemli yer altı zenginliklerini oluşturur.

            Elbistan aktif fay hattı ile II. derece deprem kuşağında yer almaktadır.